Znanje mojstrov

Prepoznajte dobro zorjen pršut

Vrhunskega pršuta ne opredeljuje le barva, saj moramo v prepoznavanje kakovosti vključiti različna čutila, ki nam zagotovijo celostno doživetje.

IZGLED

Kakovost odražajo rubinasta barva, marmoriranost in vsaj za palec debela maščoba.

OKUS

Rezina pršuta se mora v ustih stopiti v fuzijo sladko-slanega okusa.

VONJ

Le dobro zorjen pršut ima bogat poln vonj sušene soljene mesnine.

TEKSTURA

Mehkoba ali trdota nista pokazatelja "nezrelosti" ali "zrelosti" pršuta.

Tirozin?

Na narezanem pršutu se včasih pojavijo bele pike brez vonja in okusa. To so kristali aminokisline tirozin, ki potrjujejo visoko stopnjo dozorelosti pršuta.

Tovrstna rezina pršuta je vrhunske kakovosti s posebno gastronomsko vrednostjo, ki jo lahko primerjamo z arhivskimi vini.

Spretnost rezanja pršuta

Rezanje pršuta je svojevrstna umetnost.
Spoznajte, kako mojstri ustvarijo prefinjeno rezino, ki se ji nihče ne more upreti.

Ročno rezanje pršuta

Ročno narezan pršut je bil od nekdaj posebno kulinarično doživetje, rezanje pršuta pa prava spretnost. Za ročno rezanje je primeren dozorel in enakomerno posušen pršut, vendar moramo biti rezanju dozoreli tudi sami.

Pri ročnem rezanju je zlasti pomembno, da pršut pred tem ustrezno pripravimo. 
Površina pršuta mora biti primerno navlažena, zato priporočamo, da pršut pred rezanjem za dan ali dva postavite v nekoliko bolj vlažen prostor ali ga dan pred rezanjem zavijete v vlažno krpo. Temna, čvrsta, suha zunanja mišičnina in še mehek notranji del mišičnine otežujeta enakomerno vodenje noža.

Navodila za ročno rezanje pršuta

Strojno rezanje pršuta

Strojno rezanje ima svoje prednosti in zahteva manj znanja, a je za tanko, elegantno rezino tudi tu potrebno nekaj spretnosti in veščin.

Navodila za strojno rezanje pršuta

Pripomočki za ročno rezanje pršuta

Stojalo za pršut

Stojalo, v katerega vpnemo pršut, omogoča stabilnost in s tem enostavno rezanje.

Poseben nož za rezanje pršuta

Za natančno rezanje tankih rezin pršuta uporabimo nož z dolgim in upogljivim rezilom.

Krajši nož

Za čiščenje pršuta potrebujemo nož s krajšim rezilom, ki naj bo robusten.

Vilice

Vilice uporabimo za zlaganje elegantnih rezin na krožnik.

Postrežba

Kraški pršut zagotovo ne potrebuje veliko dodatkov. Tisti, ki jih ponudimo poleg, naj bodo vedno skrbno izbrani, da njegov žlahtni okus le še poudarijo.

Priloge k pršutu

Siri

K pršutu se odlično podajo mladi in bolj mlečni siri, kot je, denimo, mozzarella. Lahko se odločimo tudi za bolj karakterno kombinacijo in poleg ponudimo koščke nalomljenega parmezana ali drugega podobnega zorjenega sira. Manj primerni so mehki siri s plemenito plesnijo, kot je gorgonzola.

Sadje

Klasična kombinacija pršuta in melone nikoli ne razočara, ga pa je resnično vredno poskusiti tudi ob spremljavi svežih fig ali hrušk. Vedno izberemo sezonsko sadje, ki nas obdari z najbogatejšim okusom.

Vino

Kraški teran je zagotovo vsem najbolj poznana vinska spremljava pršutu, a se žlahtna mesnina dobro poda tudi poleg ostalih lažjih, manj taničnih rdečih vin z višjo kislino ter svežih belih vin. Ob pršutu so odlična izbira tudi suha bela peneča vina.

Zelenjava

Zelenjava je dobrodošla sestavina narezka, saj doda element svežine. K pršutu se lepo podajo olive, poleti pa sta sveža rukola in češnjev paradižnik vsekakor popolna izbira.

Kruh

Pogosto je rezina dobrega rustikalnega kruha vse, kar potrebujemo poleg pršuta. Rezine kruha lahko pred postrežbo še malo popečemo ali pa pripravimo domačo foccacio. Namesto kruha lahko postrežemo tudi hrustljave grisine, krekerje ali taralle.

Predlog za aranžiranje

Pri postrežbi se je dobro ravnati po načelu “manj je več”, število in raznolikost dodatkov pa izberemo tako, da ima pršut na narezku glavno vlogo.

Najbolj priporočljivo je, da pršut narežemo tik pred postrežbo. Rezine prosto razporedimo na desko ali pladenj tako, da se ne prekrivajo. Ko jih polagamo na desko, lahko rezine z roko malo zavrtimo.

Uporaba pršuta v kuhi

Čas je dragocen. Mi našega cenimo tako, da dovolimo pršutu dozoreti. Vašega pa tako, da vam olajšamo pripravo jedi, ki bo očarala.